Symulacja kredytu gotówkowego

Czym właściwie jest symulacja kredytu gotówkowego? Niczym innym jak planem spłaty pożyczki. Profesjonalnie wykonuje ją bank, najczęściej przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ponieważ ze względu na wysokość kwoty spłata będzie trwała wiele lat. Na początku symulacji należy ustalić wysokość raty w stosunku do wysokości pożyczki oraz przewidywanych lat spłaty. Do wyboru mamy miesięczne raty stałe lub malejące. Na tworzony plan składają się rozmaite koszty kredytu, w których bank ujmuje opłaty związane z jego obsługą. Comiesięczna kwota odprowadzana do banku, oprócz raty samego kredytu, zawiera również odsetki. W symulacji kredytu wliczone są także pozostałe koszty pożyczki, takie jak ubezpieczenie na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę. Dodatkowo warto upewnić się jaką prowizję dla banku musielibyśmy zapłacić w razie wcześniejszej spłaty kredytu. Sporządzony plan spłaty pożyczki mamy oczywiście prawo zobaczyć.

Symulację kredytu możemy zrobić również we własnym zakresie. Z pewnością nie będzie ona tak dokładna, jednak zyskamy dzięki niej przybliżony plan spłaty. Jak tego dokonać? Są dwa sposoby. Można postawić na własną kreatywność i stworzyć symulację spłaty w Excelu, bądź wybrać łatwiejszą opcję, czyli skorzystanie z gotowych kalkulatorów kredytowych. Znajdziemy je bez najmniejszego problemu na stronach internetowych.

Kalkulator kredytowy, jak sama jego nazwa wskazuje, służy do obliczeń związanych z kredytem. Jest to narzędzie, które obliczy całkowity koszt kredytu, całkowitą wysokość odsetek kredytowych a także stawki poszczególnych miesięcznych rat pożyczki, z podziałem na ratę kapitałową oraz odsetkową. Aby poznać efekt trzeba wypełnić następujące pozycje formularza:
1. kwota kredytu
2. kwota oprocentowania nominalnego
3. okres kredytowania
4. rodzaj rat kredytu ( stałe bądź zmienne )
Rezultatem obliczeń kalkulatora będzie symulacja w postaci harmonogramu spłaty kredytu w rozbiciu na poszczególne miesiące.

Decyzja o podpisaniu umowy o kredyt z bankiem z pewnością wymaga dokładnego przemyślenia. W jej podjęciu bardzo pomoże nam symulacja spłaty kredytu gotówkowego, wykonana bądź to samodzielnie w domowym zaciszu, bądź przez profesjonalistę w placówce banku. Nie ulega wątpliwości, że przed zaciągnięciem pożyczki, jest to krok konieczny.